Домашни уштипци од лиснато тесто

Домашни уштипци од лиснато тесто

Израдувајте ги домашните со вкусен доручек…

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 100-150 мл вода
  • 100 гр сирење
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто од брашно, вода и сол во глатко тесто. Исечете го на 7 топчиња и секое топче малку развлечете го со сукало. Потоа намачкајте со масло и ставајте едно преку друго. Последното не го премачкувајте. Развлечете го тестото на половина см. На половина ставете сирење, па прекријте со другата половина.

     

  2. Сечете со нож за пица и пржете во врело масло да порумени од двете страни.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте