Крем салата со сусам, сирење и шунка – За секоја пригода

Крем салата со сусам, сирење и шунка – За секоја пригода

Направете салата со сирење и сусам.

Состојки:

 • 400 гр. сирење
 • 5 варени јајца
 • 100 гр. сусам
 • 150 гр. шунка
 • 50 гр. мајонез
 • сол
 • 5 кисели краставички
 • 100 гр. кисела павлака
 • 130 гр. пченка
 • магдонос и бибер

Подготовка:

 1. Се варат јајца, додека сусамот на умерена температура се пропржува.
 2. Се става сирење во сад ронето, сол и бибер, па исечени кисели краставички и шунка, мајонез и пченка исцедена, павлака и сусам.
 3. Се става магдонос и се меша.
 4. На крај се ставаат и јајцата.
 5. Се меша, се лади и служи.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко