Брз десерт со обланди – „Лудило од вкус” за кокос љубителите

Брз десерт со обланди – „Лудило од вкус” за кокос љубителите

Направете вкусна кокос бајадера.

Состојки:

  • 150 мл. кокосово или обично млеко
  • 170 гр. шеќер
  • 250 гр. маргарин
  • 200 гр. кокос
  • 400 гр. млеко во прав
  • 250 гр. желе
  • 2 листа обланди

Подготовка:

  1. Се варат млекото со маргарин и шеќер, па се ставаат потоа во топлото и млекото во прав и кокос.
  2. Се сечат желе бонбоните и се мешаат во масата, се распоредува филот на обланда, се прекрива со друг лист обланда и се притиска од горе, се става во ладилник половина час.Се сече и служи.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки