Колач од портокал за сите љубители на слатки

Колач од портокал за сите љубители на слатки

Неодолив колач од портокал…

Состојки:

  • 150 гр омекнат путер
  • 250 гр шеќер
  • 4 јајца
  • 3 портокали
  • 250 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Разматете путер и шеќер да добиете пенаста смеса. Постепено додајте четири жолчки, а потоа и сок и изрендана кора од портокал. Во посебен сад измешајте брашно и прашок за печиво и додајте во веќе подготвената смеса, мешајќи со лажица.

     

  2. Со миксер разматете белки во цврст снег и полека измешајте лажица по лажица во смесата со брашно. Тестото префрлете го во сад обложен со хартија за печење и печете од 35 до 45 минути на 180 степени.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки