Мека како пена: Брза и вкусна јогурт погача

Мека како пена: Брза и вкусна јогурт погача

Брзо се прави, а има фантастичен вкус.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 дл јогурт
 • 230 гр брашно
 • 130 мл сончогледово масло
 • 1/2 прашок за печиво
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете едно јајце и една белка, додајте јогурт и 130 мл (2 шолјички) масло.

   

 2. Во оваа смеса додајте 230 гр (13 лажици) меко брашно, прашок за печиво, сол и сè измешајте со миксер на најмала брзина.

   

 3. Намастете и посипете со брашно плех со големина 20х30 см, па ставете ја смесата. Премачкајте со разматена жолчка и печете во загреана рерна на 230 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки