Меки пица ролни од лиснато тесто: Доручек кој ќе го обожавате

Меки пица ролни од лиснато тесто: Доручек кој ќе го обожавате

Овој едноставен рецепт е совршен за доручек.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • доматен сос
 • шунка Пекабеско
 • сирење
 • оригано
 • зачини по желба

Начин на подготовка:

 1. Развлечете го лиснатото тесто на побрашнета подлога. Малку избоцкајте го со вилушка, па премачкајте со сос од домати.Посипете со рендано сирење и шунка, а потоа и со зачини по желба.

   

 2. Свиткајте го тестото, почнете од долгата стана која е премачкана.

   

 3. Пица ролните исечкајте ги на парчиња со дебелина од 2 см.

   

 4. Наредете ги на лим обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 200 степени Целзиусови околу 20 минути.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки