Брз и вкусен колач со овошје и цимет

Брз и вкусен колач со овошје и цимет

Брзо и едноставно подгответе неодолив овошен колач…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 1/2 мала шолја масло
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 шолја млеко
 • 1-2 лажици брашно
 • 500 гр сезонско овошје

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, шеќер, масло, прашок за печиво, цимет, млеко и брашно.

   

 2. Тестото ставете го во намастен плех обложен со хартија за печење. Од горе наредете овошје и печете во рерна.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта