Идеален есенски десерт: Слатко од дуњи со ореви по стар рецепт

Идеален есенски десерт: Слатко од дуњи со ореви по стар рецепт

Неодоливо слатко од дуњи со ореви…

Состојки:

 • 700-800 гр рендани дуњи
 • 1 кг шеќер
 • 300 мл вода
 • 1 лимон
 • 100 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете шеќер, додајте вода и згответе густ сируп, па тргнете го тенџерето од шпорет.

   

 2. Дуњите излупете ги и изрендајте ги, па веднаш ставете ги во тенџерето со сируп за да не потемнат. Гответе додека не згусне.

   

 3. Пред самиот крај на готвењето, додајте сечкани ореви и кругови лимон.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта