Омилениот есенски десерт: Домашно пире од костени

Омилениот есенски десерт: Домашно пире од костени

Домашните верзии на костеново пире се најдобри, а основниот рецепт е неочекувано едноставен. Само додајте малку шлаг и уживајте!

Состојки:

  • 350 гр излупени костени
  • 1,5 мала шолја вода
  • 100 гр шеќер
  • екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Испечете ги костените во печка на 200 степени околу 20 минути. Претходно засечете на секој костен знак „Х“.

     

  2. Излупете ги иставете ги во тава со вода, шеќер и ванила. Гответе мешајќи околу 25 минути. Измешајте во блендер и ставете во тегла.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак