Тајландски омлет готов за 90 секунди: Мек од внатре, крцкав од надвор, веднаш освојува

Тајландски омлет готов за 90 секунди: Мек од внатре, крцкав од надвор, веднаш освојува

Зачинете го доручекот со фантастичен оброк од јајца подготвен на тајландски начин.

Состојки:

 • 2 големи јајца
 • 1/4 лажичка сок од лимета или обичен оцет
 • 1 лажичка тајландски сос од риба
 • 1 лажица вода
 • 1 лажица оризово брашно или пченкарен скроб
 • 1 мала шолја обично билно масло

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте јајца, сок од лимета или оцет, сос од риба и оризово брашно или пченкарен скроб. Мешајте со вилушка додека не стане пенасто.

   

 2. Добро загрејте го маслото во мал лонец и излејте ја смесата со јајца. После 20 секунди, свртете го омлетот. Оставете и другата страна да се пржи уште 20 секунди.

   

 3. Извадете го омлетот од тава и веднаш послужете.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак