Брзи и меки уштипци – Појадок кој ќе ги собере сите

Брзи и меки уштипци – Појадок кој ќе ги собере сите

Направете супер брзи и меки уштипци за појадок.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 200 мл. кисело млеко
  • 2 лажички сода бикарбона
  • сок од лимон
  • 2 лажички морска сол
  • 1 лажиче шеќер
  • 1 лажица масло
  • 500 гр. брашно

Подготовка:

  1. Се меша содата со неколку капки сок од лимон и се замесува тесто со сите состојки.
  2. Се остава половина час, па се дели на два дела. Се развлекува секој во кора и се сечат делови за пржење на врело масло.

Уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство