Сос од домати на италијански начин

Сос од домати на италијански начин

Вкусен сос од домати по оригинален италијански рецепт.

Состојки:

 • 5 кг домати
 • 2 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 2 главици кромид
 • целер
 • магдонос
 • мајчина душица
 • маслиново масло
 • сол
 • конзерванс

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги доматите и исечкајте ги на половини, исчистете ги и исечкајте ги морковите, целерот, кромидот и сѐ ставете во сад. Додајте иситнет лук, мајчина душица, магдонос и два часа гответе на умерен оган.

   

 2. Потоа сѐ испасирајте и гответе уште еден час. Дури тогаш додајте сол и конзерванс.

   

 3. Врелиот сос ставете го во тегли, а кога ќе се излади, прелијте го со маслиново масло и затворете.

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата