Брз колач: Обланди со бело чоколадо и ореви

Брз колач: Обланди со бело чоколадо и ореви

Кога еднаш ќе го направите овој вкусен колач, секогаш ќе го правите!

Состојки:

 • 1 поголема обланда
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр бело чоколадо
 • 1 л млеко
 • 700 гр шеќер
 • рум

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере ставете млеко, додајте шеќер, гответе на слаб оган околу еден час. Пред крај додајте ореви и чоколадо.

   

 2. Кога ќе згусне додајте неколку капки рум. Секој лист обланда премачкајте го со фил и залепете еден преку друг.

   

 3. Откако ќе ги филувате обландите, притиснете со нешто тешко и оставете преку ноќ.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука