Телешко месо во сос од лимон: Совршен ручек во кој ќе уживате

Телешко месо во сос од лимон: Совршен ручек во кој ќе уживате

Пробајте го овој рецепт за ароматично јадење кое освојува на првиот залак.

Состојки:

 • 800 гр телешко месо
 • 200 гр сланина Пекабеско исечкана на листови
 • 100 гр лебни трошки
 • сок од 1 лимон
 • 100 гр путер
 • 1/2 л павлака за готвење
 • сол
 • бибер
 • мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Телешкото исечкајте го на парчиња и секое парче прекријте го со тенко исечкана сланина. Сѐ заедно лесно извалкајте во трошки. 
 2. Месото пропржете го на путер, тргнете од оган, ставете во лонец па прелијте со павлака за готвење, со сок од еден лимон и зачинете по вкус.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?