Мафини од пире од компири кои освојуваат на првиот залак

Мафини од пире од компири кои освојуваат на првиот залак

Неодолив спој од растопено сирење и печен компир.

Состојки:

 • 2 мали шолји компир
 • 3 големи јајца
 • 1 мала шолја изрендано сирење
 • 1/4 шолја испржени коцки шунка или сланина Пекабеско
 • сол
 • свежо мелен бибер
 • кисела павлака Пекабела – за послужување

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Измешајте во сад подготвено пире, јајца, бибер, шунка или сланина, дел од сирењето, посолете. Ставете во секој калап по една лажица од смесата и посипете со сирење.

   

 2. Печете околу 20 минути. Послужете со кисела павлака.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука