Тесто без млеко – Затворени пици за појадок или вечера

Тесто без млеко – Затворени пици за појадок или вечера

Направете совршено тесто за појадок или вечера.

Состојки:

 • 750 гр. брашно топ 400
 • 500 гр. кисела павлака
 • 1,5 лажички сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 200 гр. маргарин
 • 2 пакувања прашок за пециво
 • 3 јајца
 • 200 гр. пилешка салама
 • 250 гр. кашкавал
 • 100 гр. кечап
 • јајца за премачкување

Подготовка:

 1. Се става киселата павлака во сад со сол и шеќер, јајца и се добро се мати со жица.
 2. Се додава омекнат маргарин и прашок за пециво, па постепено и брашно со мешање, и тестото кое ќе го замесите се остава да нарасне 20 минути.
 3. Се дели на 18 топчиња, секое се развлекува тенко, се премачкува со кечап, се става сечена шунка и кашкавал.
 4. Краевите на тестото се премачкуваат со изматено јајце, па се преклопува тестото и се притиска.
 5.  Се редат на плех со хартија и се премачкуваат со матени јајца, се печат на 200 степени 20 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак