Мини переци со сирење и кашкавал – Ќе замириса цело маало

Мини переци со сирење и кашкавал – Ќе замириса цело маало

Направете вкусни переци во вашата кујна за Добро утро.

Состојки:

 • 200 гр. брашно
 • 100 гр. сирење
 • 100 гр. путер
 • пола кесе прашок за пециво
 • 2 лажици млеко
 • 1 жолчка
 • кашкавал

Подготовка:

 1. Се меша брашно со сирење и путер, прашок за пециво и млеко и се меси.
 2. Се прави тесто и се прават ситни переци, па се премачкуваат со жолчка и се става сусам.
 3. Се става рендан кашкавал горе.
 4. Се печат на загреана рерна на плех со хартија на 180 степени додека не поруменат.