Рецепт за кисели домати

Рецепт за кисели домати

Подгответе вкусни кисели домати за зимница…

Состојки:

  • 1 кг ситни домати
  • босилек
  • бел вински оцет

Начин

  1. Исчистете ги доматите, измијте ги, добро исушете ги и ставете ги во тегли. Наизменично редете ред домати и ред босилек. Прелијте со оцет и херметички затворете.

     

  2. Чувајте на суво и мрачно место. Може да се консумира после 3 недели.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула