Вкусен ајвар од зелени домати

Вкусен ајвар од зелени домати

Време е за зимница – еве како да подготвите вкусен ајвар од зелени домати.

Состојки:

  • 5 кг зелени домати
  • 40 црвени пиперки
  • 1 главица лук
  • 2 дл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Гответе го зеленчукот на слаб оган. Кога ќе омекне, испасирајте па добиената маса повторно гответе ја. Кога масата ќе почне да згуснува, додајте масло и сол. Гответе понатаму додека не ја добиете саканата густина.

     

  2. Ставете во суви тегли. Теглите ставете ги во загреана рерна додека не фати кора. Посиепте со конзеванс и затворете со целофан.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула