Пита од готови кори – Рецепт од 4 состојки

Пита од готови кори – Рецепт од 4 состојки

Направете совршени пити од готови кори.

Состојки:

  • 4 листа кори за пита
  • 4 лажици маргарин
  • 240 гр. сирење
  • 160 гр. кашкавал

Подготовка:

  1. Се мешаат ронетото сирење и кашкавал во сад.
  2. Се премачкува една кора со едно лажиче маргарин, се става ¼ од смесата и потоа се витка во облик по желба.
  3. Се печат на тефлонска тава.
  4. Другите три кори се спремаат на ист начин.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо