Вкусно малиџано со овчо сирење – Деликатес во тегли

Вкусно малиџано со овчо сирење – Деликатес во тегли

Направете вкусно малиџано дома.

Состојки:

  • 4 црни патлиџани
  • 200 гр. овчо сирење
  • 4-5 чешни лук
  • 50 мл. маслиново масло
  • 60 гр. сецкани ореви
  • 1 лажица лимонов сок
  • сол, бибер, магдонос и власец

Подготовка:

  1. Се печат црните патлиџани во рерна, се ладат, се лупат и се ситнат.
  2. Се гмечи лукот со сирењето, се додаваат ситно сечените ореви, црните патлиџани, сол и бибер, лимонов сок и загреано масло кое треба да дојде до точка на вриење, но да не зоврие.
  3. Се става магдонос и власец.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ