Брза, вкусна и здрава оброк салата со јајца

Брза, вкусна и здрава оброк салата со јајца

Здрава салата која ќе ве засити.

Состојки:

 • 8 лигњи
 • 2 парчиња млад кромид
 • 4 јајца
 • 80 гр пченка
 • 8 шери домати
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Лигњите измијте ги и исчистете ги, добро исушете ги на кујнска салфета. Згответе ги на пареа, заедно со јајцата, и оставете да се изладат. Јајцата, лигњите и доматите исечкајте ги на кругови. Младиот кромид иситнете го.

   

 2. Измешајте ги сите состојки, додајте сол, бибер и маслиново масло. Оставте да се излади 15 минути во фрижидер и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула