Кога се користи прашок за пециво кога сода – Ова е разликата меѓу нив

Кога се користи прашок за пециво кога сода – Ова е разликата меѓу нив

Во јадењата особено тестата се користи сода или прашок за пециво. Ако некогаш сте се запрашале, ова е одговорот која е разликата.

Сода се користи во киселкасти јадења и состојки, како лимонов сок.  Содата е бикарбонат и кога се користи со киселкасти состојки создава волумен во рерната. Вкусот и е горчлив, па се губи во комбинација со киселкасти намирници.

Од друга страна прашокот за пециво се користи со неутрални состојки бидејќи има поголема киселина во себе. Најдобро оди на пример со млеко.

Прашокот за пециво може успешно да ја замени содата во рецепти, но ако сакате обратно, да замените прашок за пециво со сода, вкусот ќе биде метален. Пример е тоа што содата би се чуствувала во колач со јогурт.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

Кое е омиленото чоколадо на секој хороскопски знак