Зимницата е царица на зимата: Домати во тегла

Зимницата е царица на зимата: Домати во тегла

Време е за вкусна зимница, направете домати во тегла.

Состојки:

  • 10 кг. домати
  • 1 лажица сол на една тегла
  • 1 китка магдонос

 

Подготовка:

  1. Се мие и се суши доматот во врела вода минута, па се мие со ладна вода и се лупи.
  2. Се сече на покрупни коцки доматот.
  3. Се става во тегли и се додава една лажица сол на една тегла, и магдонос.
  4. Се затвараат теглите и се пастеризираат половина час во вода.
  5. Кога ќе се оладат се вртат надоле.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула