Стар рецепт за пилешки паприкаш: Јадење кое ќе го обожавате

Стар рецепт за пилешки паприкаш: Јадење кое ќе го обожавате

Топло јадење за целото семејство…

Состојки:

 • 2 главици кромид
 • 3-4 меснати пиперки бабури
 • 2 големи домати
 • 1 лажица маст
 • 600-700 гр пилешко месо
 • 300 гр варен компир
 • мелен бибер
 • масло
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. На маст пропржете ситно сечкан кромид, па кога малку ќе се пропржи додајте исечкано пилешко месо. Додајте малку вода, динстајте, па кога месото ќе омекне додајте исечкана пиперка. Кога и таа ќе омекне, додајте излупен и исечкан домат.

   

 2. Кога течноста ќе испари посолете по желба и додајте магдонос. Компирите згответе ги во лушпа, излупете ги па исечкајте ги на коцки, додајте масло, побиберете и додајте малку магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула