Лек и афродизијак: Мускатното оревче е здраво, но мора да се внимава колку се користи

Лек и афродизијак: Мускатното оревче е здраво, но мора да се внимава колку се користи

Мускатното оревче е лек и афродизијак. Содржи витамини и антиоксиданси кои делуваат на општото здравје и метаболизам.

Има многу минерали и со калиум, манган, калциум, бакар, цинк и магнезиум во себе.

Се бори со габични инфекции, со депресија, надуеност, помага за срцето, притисокот.

Важно е да се зема умерено, големи количини може а предизвикаат потење, помала концентрација, забрзана работа на срцето, болки по телото.

Погледнете повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Ремек дело во кујната: Леб од банана

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)