Вкусни ќофтиња од пилешко месо и тиквици

Вкусни ќофтиња од пилешко месо и тиквици

Вкусни ќофтиња од пилешко – месо кое се топи во уста…

Состојки:

 • 450 гр мелено пилешко месо
 • 1 јајце
 • 100 гр овесни снегулки
 • 250 гр рендани тиквици
 • 1 лажица сечкан лук
 • 6 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте пилешко месо со јајце, овесни снегулки, рендани тиквици и лук. Посолете и побиберете, добро измешајте и обликувајте 12 ќофтиња со еднаква големина.

   

 2. Загрејте масло во тава на умерена температура, додајте ќофтиња и пржете 15-20 минути. Повремено вртете ги. Послужете со сос од јогурт, малку лут зачин, магдонос и лажичка сечкан лук.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство