Едноставен начин за одвојување на жолчки и белки

Едноставен начин за одвојување на жолчки и белки

Доколку не сте вешти во кујна или едноставно сакате да го забрзате подготвувањето на јадењата, погледнете на кој начин најлесно ќе одвоите жолчки од белки.

За овој трик потребни ви се две чинии и празно пластично шише.

Прво скршете ги јајцата, но водете сметка жолчките да останат цели, потоа со помош на пластично шише вшмукајте ги жолчките и префрлете во друга чинија.

Погледнете го видеото…

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо