Сутлијаш со слатка павлака и бело чоколадо

Сутлијаш со слатка павлака и бело чоколадо

Фантастичен десерт кој кога еднаш ќе го пробате, секогаш ќе го подготвувате!

Состојки:

 • 200 гр ориз
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр суво грозје
 • 1 лажица мед
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Оризот добро измијте го и ставете да се готви со малку вода. Кога ќе зоврие, додајте млеко, павлака, кора од лимон и суво грозје.

   

 2. Гответе на слаб оган околу еден час. На крај додајте ванилин шеќер и бело чоколадо. Украсете со сечкани бадеми или лешници.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула