Едноставен трик: Еве како да разладите шише вино за три минути

Едноставен трик: Еве како да разладите шише вино за три минути

Имате изненадни гости или од било која друга причина сакате на брзина да разладите вино. Сомелиерот Брајан Меклинтик има неколку совети околу тоа.Покрај мраз и вода, потребна ви е уште една состојка – сол.

– Наполнете голем сад со вода и мраз и додајте сол. Целото шише треба да биде потопено. Кога целото шише е потопено во вода, температурата многу брзо се намалува, објаснува Брајан.

Солта е важна бидејќи создава хемиска реакција која ја намалува точката на смрзнување на водата, што значи и дека побрзо ја намалува температурата и побрзо го лади виното.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула