Сос со павлака – Повкусен од бешамел и болоњезе

Сос со павлака – Повкусен од бешамел и болоњезе

Ако ви здодеа од вообичаените сосови , тогаш време е да влезете во кујната и да направите нешто ново и вкусно.

Состојки:

  • 180 гр кисела павлака
  • 3 лажици лимонов сок
  • 2 лажици сенф
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици ситно сецкан магдонос

Подготовка:

  1. Во сад се става киселата павлака па се мати со вилушка. Се додава сокот од лимон, сенфот, магдоносот и ситно сецканиот лук, па се се соединува со мешање.
  2. Оставете половина час сосот да се излади во фрижидер, па послужете.
  3. Одлично оди со компири, риба, месо.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете