Сладолед од ванила

Сладолед од ванила

Освежете се во врелите денови со неодолив сладолед…

Состојки:

  • неколку капки екстракт од ванила
  • 4 жолчки
  • 100 гр шеќер во прав
  • 1,5 дл слатка павлака
  • 3 дл млеко

Начин на подготовка:

  1. Ставете млеко, павлака и шеќер во тенџере и полека згответе. Во меѓувреме разматете жолчки со ванила. Врелата смеса со млеко измешајте ја во жолчките, постојано мешајќи. Оставете да се излади.

     

  2. Смесата префрлете ја во плиток сад и замрзнете додека не се заледат краевите. Префрлете го сладоледот во сад и измешајте со миксер додека смесата не стане глатка, светла и кремаста. Повторо замрзнете. Уште еднаш измиксајте и замрзнете.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко