Пирошки со компир и сирење – Домот ќе замириса

Пирошки со компир и сирење – Домот ќе замириса

Направете вкусни пирошки во вашиот дом за појадок.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 200 мл. млеко
 • 1 лажиче сол
 • 7 гр. сув квасец
 • 2 жолчки
 • 300 гр. пасиран варен компир
 • 3 лажици масло
 • сирење за фил

Подготовка:

 1. Се става брашно со квасец, сол и масло и јајцата, па пасираниот компир на чинија и се замесува тесто со малку млако млеко, да биде тестото компактно.
 2. Се остава 40 минути да нарасне.
 3. Се премесува тестото и се сече на траки, се полнат со сирење и се витка пирошка.
 4. Се ставаат во загреано масло и се пржат, па се цедат на салфета.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта