Вкусни мафини со тиквици

Вкусни мафини со тиквици

Брзи и вкусни мафини со тиквици…

Состојки:

 • 700 гр свежи тиквици
 • 150 гр растопен путер
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 јајца
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 700 гр брашно
 • 200 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 170 степени, измешајте јајца и шеќер па додајте тиквици и путер. Посебно измешајте брашно со сода бикарбона и малку сол па измешајте со претходната смеса. На крај додајте издробено сирење и сѐ добро измешајте.

   

 2. Намастете калапи за мафини, излејте ја смесата во нив и печете 25-30 минути. Кога ќе бидат печени, посипете со рендан кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула