Салата со лигњи и компир

Салата со лигњи и компир

Вкусна оброк салата со лигњи и компири.

Состојки:

 • 3 компири
 • 1/2 кг лигњи
 • 1 главица кромид
 • сол
 • бибер
 • оцет
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги во лушпа во солена вода, па кога ќе бдиат готови исечкајте ги на тенки парчиња, а лигњинте на кругови. Кромидот исто така исечкајте го на парчиња.

   

 2. Сѐ заедно лесно измешајте со додавање на сол, бибер, маслиново масло и оцет. Вака подготвената слата можете да ја послужите топла или ладна.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете