Уштипци со компир и павлака – Појадок или вечера кои често ќе ги правите

Уштипци со компир и павлака – Појадок или вечера кои често ќе ги правите

Вкусен појадок за брзо време во вашата кујна.

Состојки:

 • 400 гр. компир
 • 1 јајце
 • 3 лажици павлака
 • сол
 • 200 гр. брашно
 • ½ прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се лупи и вари компирот и се пасира.
 2. Му се додава јајце, павлака, прашок за пециво и сол, со брашно.
 3. Се меша и по потреба се става млеко ако е многу круто тестото.
 4. Треба да има средба густина.
 5. Се вади со лажица од смесата и се пржат уштипци на врело масло, па се цедат на салфета.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ