Ручек кој ќе го обожавате: Пржени пиперки со сирење

Ручек кој ќе го обожавате: Пржени пиперки со сирење

Се прави многу едноставно, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 3 пиперки
  • 3 парчиња сирење
  • 2 чешниња лук
  • 1 јајце
  • оригано
  • шери домати

Начин на подготовка:

  1. Сирењето издробете го, додајте ситно сечкан лук, јајце и оригано, па добро соединете.

     

  2. Од пиперките отсечете ги петелките и извадете ги семките. Наполнете ги со смесата од сирење и пржете ги кратко од сите страни во масло, поклопени. Пред крај додајте шери домати.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

View this post on Instagram

 

Inspirisano baštom 🌱 ____________________ Za uvid u recept prevući prstom preko posta ulevo ⬅️⬅️⬅️ Swipe left to see the receipe ⬅️⬅️⬅️ _____________________________________ • • • Sastojci: Tri paprike Tri kriške sira Dva čena belog luka 1 jaje Origano Čeri paradajz • • • Priprema: Sir umrviti, dodati sitno seckani beli luk, jaje I origano pa sve dobro sjediniti. Paprikama odseći peteljku I očistiti ih od semenki. Napuniti ih smesom od sira I pržiti kratko sa svih strana u ulju, poklopljene. Pred kraj dodati čeri. • • • #nismo_kod_kuce #paprike #sir #punjenepaprike #prženo #ručak #vecera #lako#ukusno#zdravo #njanjam #instakuvanje#instakuhinja#recepti #kuvarica#hrana #obrok #pepper #cheese #healthy #nomnom #dinner#lunch#food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary#recepti

A post shared by Nismo kod kuće 🏚 (@nismo_kod_kuce) on

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете