Најздравата намирница на светот – Урмите штитат од срцев и мозочен удар

Најздравата намирница на светот – Урмите штитат од срцев и мозочен удар

Помагаат за широк спектар болести, здрави се и вкусни, а често ги занемаруваме иако тоа не треба да е така.
Урмите се најздравата намирница на земјата, а помагаат за многу болести и состојби.Тие се одличен извор на железо, бидејќи во само 100 грама урми има 0,90 грама железо или 11 проценти од препорачаната дневна доза.

Тие се витамин за очите, запираат дијареа, помагаат за тврда столица, намалуваат и холестерол.

Помагаат да се зајакне срцето и да се намали притисокот.

Тие се храна за мозокот, за концентрација и памтење, и штитат од мозочен удар.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта