Совршени се, меки и вкусни: Лепињи-палачинки

Совршени се, меки и вкусни: Лепињи-палачинки

Направете вкусни лепињи-палачинки кои се совршени за појадок.

Состојки:

 • 500 гр. кисело млеко
 • 2 јајца
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче сода
 • 500 гр. брашно
 • 125 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се меша кисело млеко со шеќер и сода, се остава да надојде и за тоа време во посебен сад се матат јајца со вилушка, па се става потоа киселото млеко во нив.
 2. Се сее брашното и му се става сол, па се додаваат постепено во смесата со мешање.
 3. Се зема тефлонска тава, се загрева на висока температура, се намалува малку ринглата, се премачкува тавата кога е добро загреана со маргарин и се става од смесата со кутлача и се прави палачинка.
 4. Се пече и се превртува.
 5. Готовите палачинки наредете ги во шерпа со маргарин и оставете да се попарат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта