Јапонска баклава: Едноставен рецепт за фантастичен колач

Јапонска баклава: Едноставен рецепт за фантастичен колач

Ако ви треба брз, а вкусен колач, вие сте на вистинското место.

Состојки:

 • 1 мала шолја млеко
 • 1 мала шолја гриз
 • 1 мала шолја брашно
 • 1 мала шолја мелени ореви
 • 1 мала шолја шеќер
 • 2 јајца
 • 1 прашок за печиво
 • 1,5 мала шолја вода за прелив
 • 2 мали шолји шеќер за прелив

Начин на подготовка:

 1. Со миксер разматете јајца, па додајте ги останатите состојки. Смесата префрлете ја во тепсија и печете на 180 степени.

   

 2. Додека баклавата се пече, во тенџере ставете вода, шеќер и лимон па сѐ ставете на рингла да зоврие.

   

 3. Врелиот колач прелијте го со изладен прелив. Разматете шлаг од кесичка па ставете на секоја коцка од колачот.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка