Во Македонија често се пие ракија – Кога е корисна кога штетна

Во Македонија често се пие ракија – Кога е корисна кога штетна

Ракијата традиционално ја прават многу македонски семејства, лековита е и се препорачува во мали количини.

Во мали количини се шират крвните садови, па се намалува и притисокот.Добра е за луѓе со притисок, на ден една до две мали чашки.

На ден се употребуваат до 100 грама, а повеќе го зголемува притисокот кај лица постари од 55. години. Тоа нема врска со полот и тежината, но не треба да се пие повеќе од дозата.

Ако претерате со неа може да се зголеми притисокот и да дојде до проблем со срцето и крвните садови.

 

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко