Деликатес: Печурки со маргарин и кашкавал

Деликатес: Печурки со маргарин и кашкавал

Совршен рецепт за сите љубители на печурки.

Состојки:

  • 500 гр. печурки свежи
  • 125 гр. маргарин
  • 150 гр. кашкавал
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се мијат печурките и ако е потребно се сечат.
  2. Се загрева маргарин во тава и се ставаат печурките со сол да се динстаат, па се става во текот на динстањето неколку пати шолја вода.
  3. Се тргаат од оган и се мешаат со зачини и се служат со кашкавал горе кој ќе почне да се топи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта