Брзи и здрави мафини

Брзи и здрави мафини

Направете здрави и вкусни мафини со тиквички.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 тиквичка
 • 3 лажии масло
 • 100 гр. сирење
 • сол, бибер и магдонос
 • 3 лажици интегрално брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се ренда тиквичката, се става сол и бибер и се остава да пушти вода.
 2. Се матат јајца со вилушка со масло, тиквичката, изронето сирење и брашно помешано со прашок за пециво.
 3. Се става и магдонос и зачини.
 4. Се става смесата во калапи и се печат на 180 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта