Густо вариво од мешан зеленчук

Густо вариво од мешан зеленчук

Вкусно густо вариво од зеленчук…

Состојки:

 • 1 праз
 • 2 моркови
 • 1 компир
 • 2 чешниња лук
 • 2 раце пченка
 • 1 рака грашок
 • 400 мл бујон од зеленчук
 • свеж босилек
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Исчистете го зеленчукот. Кромидот и лукот исечкајте ги ситно, а останатиот зеленчук на коцки.

   

 2. На масло продинстајте кромид, додајте зеленчук, залијте со врел бујон и гответе на слаб оган додека не омекне, околу 20 минути.

   

 3. Пред послужување, зачинете со сечкани листови босилек.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко