Совршени за со пиво и тартар: Поховани печурки

Совршени за со пиво и тартар: Поховани печурки

Направете вкусни поховани печурки.

Состојки

 • 1 ½ кг. буковка
 • 5 јајца
 • 1 шолја пиво
 • 1 ½ шолји брашно
 • 1 лажиче сол
 • малку бибер и презла

Подготовка:

 1. Се мијат убаво печурките и се сечат на парчиња.
 2. Се оставаат десет минути во врела вода со сол, па се ладат.
 3. Се двојат жолчките од белките и се матат белките во снег.
 4. Се додава пиво со брашно и сол и бибер во жолчките и се мешаат.
 5. Се матат двете смеси откако ќе се соединат.
 6. Се става брашно и презла во садови и се валкаат печурките во нив, па во смесата од јајца и се пржат на загреано масло.

Уживајте!