Банана смути: Напивка која топи килограми како од шега

Банана смути: Напивка која топи килограми како од шега

Бананите се одлични за вашето здравје, а кога ќе ги соедините со уште неколку состојки ќе добиете одличен сојузник во борбата против вишокот килограми.

Состојки:

  • 1 банана
  • 1 чаша јогурт или кефир
  • 1 исцедени лимони
  • 2 лажички мелено ленено семе
  • 1 лажичка кокосово масло
  • малку цимет
  • малку мелен ѓумбир

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги во блендер и смутито е спремно. 
  2. За напивката да има уште подобар вкус, можете да користите смрзнати банани. Ги содржи сите неопходни хранливи елементи, па е добар избор за доручек.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо