Кога немате време пред работа: Уштипци без квасец за 15 минути

Кога немате време пред работа: Уштипци без квасец за 15 минути

Совршен појадок или вечера за вработени, уштипци без квасец.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 2 дл. млеко
  • 2 дл. вода
  • ½ кг. брашно
  • 1 прашок за пециво
  • ½ лажички сол

Подготовка:

  1. Се меша брашното со прашокот за пециво во еден сад, а во друг сите останати состојки, млеко, вода, јајца и сол и се мешаат со миксер.
  2. Се додава постепено брашното во вториот сад и се вади од смесата со лажица, се става вотефлонска тава со загреано масло, па се пржат уштипци.
  3. Нека се исцедат на салфета

Добар апетит!