Стар рецепт за уштипци кои не впиваат масло: Засладете се навечер, доручкувајте наутро

Стар рецепт за уштипци кои не впиваат масло: Засладете се навечер, доручкувајте наутро

Стар рецепт за уштипци кои не впиваат масло…

Состојки:

 • 400 гр меко брашно
 • 20 гр свеж квасец
 • 1 лажичка сол
 • 300 мл млака вода
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растопете го во млака вода, па додајте малку брашно и разматете со жица. Оставете квасецот да го одработи процесот, па додајте брашно и сол додкека не добиете густа смеса.

   

 2. Густото и компактно тесто значи дека уштипците нема да впиваат масло за време на печењето. Оставете тестото да одмори 15 минути.

   

 3. Потоа со лажица земајте по малку тесто и пржете на врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бокина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука