Зелена чорба со шунка

Зелена чорба со шунка

Необично, а вкусно јадење!

Состојки:

 • 700 мл вода
 • 1/2 кг грашок
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр макарони
 • 3 чешниња лук
 • 2 главици кромид
 • сув зачин
 • бибер
 • магдонос
 • малку кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте кромид, додајте сечкан лук, па додајте грашок. Динстајте дваесетина минути, па додајте ситно сечкана или мелена шунка, зачинете со сув зачин, побиберете и по потреб посолете. 
 2. Налијте вода, крчкајте уште некоја минута, додајте сечкан магсдонос, измешајте, па сѐ испасирајте со миксер. Ако чорбата е премногу густа, налијте малку вода и посипете со рендан кашкавал.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука