Брз десерт: Мафини со јагоди и шлаг

Брз десерт: Мафини со јагоди и шлаг

Десерт кој се подготвува за миг…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 250 гр шеќер
 • 250 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 300 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 шолја јагоди
 • цимет
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Јајцата и шеќерот разматете ги пенасто, па додајте јогурт, брашно измешано со прашок за печиво и масло. Повторно матете додека не добиете глатка, хомогена маса.

   

 2. Намастете калапи за мафини и посипете ги со брашно. Во секој калап ставете смеса и печете на 180-190 степени додека не порумени.

   

 3. Кога ќе се изладат, преку мафините ставете шлаг и по една до две јагоди, па послужете.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко